Sosyal Medyada Biz

Alüminyum Kaynak İşleri

ALÜMİNYUM KAYNAK İŞLERİ

Kaynak alüminyum, kaynak çeliğinden farklı kaynak teknikleri, farklı koruma gazları, farklı özellikler ve farklı kaynak öncesi ve kaynak sonrası işlem gerektirir. Her ikisi de kaynağa uygun olan kaynak işlemleri, alüminyum kaynak için kullanılabilmeleri için değişiklik gerektirebilir. Alüminyum nispeten kolay bir şekilde kaynaklanabilir, ancak her şeyden önce doğru kaynak işlemi seçilmelidir.
Kaynak Alüminyum Neden Zor ?
Alüminyumu birleştirmek için kullanılan farklı kaynak işlemlerini vurgulamadan önce, kaynak alüminyumunun doğasında olan bazı zorlukları anlamak önemlidir. Bir zorluk alanı dolgu metalidir. İlk olarak, bazı alüminyum alaşımları dolgu malzemesi olmadan kaynak yapılamaz. 6061 gibi alaşımlar, dolgu metali olmadan kaynak yapıldığında katılaşma çatlamasına maruz kalır. Ayrıca, doğru dolgu malzemesi seçilmelidir. Örneğin, 6061 alaşımını 6061 dolgu metal ile kaynak yapmak kaynak arızasına neden olur. Bunun yerine, 6061 bazlı bir malzemenin kaynağında 5356 veya 4043 alüminyum dolgu metal kullanılmalıdır. Alüminyum dolgu metaliyle ilgili bir diğer zorluk ise beslemektir. Mekanik bir tel besleme işlemi kullanılıyorsa, büyük olasılıkla özel tahrik sistemlerine ihtiyaç duyulacaktır. Bunun nedeni, alüminyumun çelikten daha az sütun mukavemetine sahip olması ve itme-çekme tabancası gibi özel tel sürme sistemleri kullanılmadığı takdirde büyük olasılıkla tokalaşma ve dolaşma olacaktır. Bu özellikle daha ince alüminyum dolgu metaller için geçerlidir (yani, 0.8 mm veya 1 mm çap).
Alüminyum ayrıca çelikten daha büyük bir termal iletkenliğe sahiptir. Kaynak işlemi alüminyum üzerinde başlatıldığında oluşan ısı, demir bazlı bir alaşımın kaynağından daha hızlı bir şekilde dağılır. Bu nedenle, kaynak başlangıçtan oldukça ilerleyene kadar tam penetrasyon gerçekleşmeyebilir. Bu soğuk başlangıç olarak bilinir. Alüminyum kaynak yaparken soğuk başlatma yapılmamasına özen gösterilmelidir. Isı iletkenliğinin artmasının bir başka sonucu daha büyük kraterlerdir. Kaynağın sonuna gelindiğinde, başlangıçta olduğundan daha fazla ısı mevcuttur. Bu ısı alüminyumda iyi dağılır ve büyük bir krater oluşturabilir. Alüminyum, krater çatlamasına karşı çok hassastır, bu nedenle, bir kaynağın sonunda arıza oluşmaması için kraterler doldurulmalıdır.
Alüminyum ayrıca farklı kaynak öncesi ve kaynak sonrası işlem gerektirir. Alüminyum, gerçek alüminyumdan daha yüksek bir erime sıcaklığına sahip olan bir oksit tabakası oluşturur. Kaynakta erimeyen alüminyum oksit parçacıklarını önlemek için, kaynak işleminden önce tel fırçalama veya kimyasal temizleme gibi bir oksit giderme işlemi kullanılmalıdır. 6061-T6 gibi bazı alüminyum alaşımları, güçlerini arttırmak için yapay olarak yaşlandırılmıştır. Kaynaktan gelen ısı, yapay yaşlanmanın sağladığı faydaları ortadan kaldırır ve ısıdan etkilenen bölgede mukavemette büyük düşüşler bulunur. Bu nedenle, bu gibi alaşımlar için kaynak sonrası yapay yaşlanma gerekebilir.
MBC Metal tüm fason kaynak imalatlarınızda profesyonel ekipman ve tecrübeli kadrosuyla, kusursuz üretim hizmeti sunmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz :

İletişim Bilgilerimiz :

Her hakkı saklıdır. © 2022 MBC Metal <br> Tasarım Geliştirme 0535 769 09 25

WeCreativez WhatsApp Support
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında bize herşeyi sorabilirsiniz...
👋 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button